Recenzja:Patryk Pleskot "Przekręt. Najwięksi kanciarze PRL-u i III RP"

Tytuł: Przekręt

Autor: Patryk Pleskot

Wydawnictwo: Znak Horyzont

Rok wydania: 2017


Książki popularnonaukowe z pozoru mogą wydawać się ciężką lekturą z powodu wielu trudnych określeń, przez co trudno i wolno się je czyta. Przynajmniej zawsze było tak w moim przypadku. „Przekręt” pokazuje jednak, że i takie pozycje mogą być łatwe oraz przyjemne w odbiorze.

 Patryk Pleskot polski historyk i politolog, doktor habilitowany nauk społecznych jest autorem książek takich jak: „Ślepa (czerwona) uliczka. Stołeczne struktury Ministerstwa Informacji i Propagandy (1944-1947)”, czy „Zabić. Mordy polityczne w PRL”oraz wiele innych równie ciekawych dzieł. Mnie dane było przeczytać w całości jego najnowsze dzieło. Zatem, zapraszam na kilka słów o „Przekręcie”Publikacja ma na celu przybliżyć nam sprawy jakże wątpliwych celebrytów za czasów PRL-U i III RP. Zebrane w książce postaci, to przede wszystkim zwykli ludzie, którzy mieli jeden cel: zdobyć sławę i pieniądze. Wszystkim się to udało, mówi się o nich do dziś dnia. Czesław Bojarski, genialny fałszerz, którego podrobione franki na licytacjach osiągają ceny wyższe niż oryginały. Niesamowite prawda? Ale to nie koniec, pamiętacie może człowieka przekazującego energię kwantową przez ekran telewizora, zdjęcia i butelki wody? Jeśli tak, to na pewno znacie Zbyszka Nowaka i jego magiczne sztuczki. Oszustwa i podboje Jerzego Kalibabki stały się powodem do nakręcenia serialu „Tulipan”. Czesław Śliwa to chyba moja ulubiona postać przedstawiona w utworze. Genialny mistyfikator, można by rzec. Konsul, austriacki dyplomata, który zyskał poparcie i szacunek wielu. Kolejną barwną postacią jest Anastazja Potocka (prawdziwe nazwisko: Marzena Domaros), która uważała się za dziennikarką i korespondentką w Sejmie, a tak naprawdę była matrioszką, w której prawicowi publicyści widzieli prostytutkę pracującą dla służb. Kolejnym bohaterem jest Eligiusz Naszkowski, działacz solidarności i jednocześnie agent SB kryjący się pod pseudonimem „Grażyna”. Zdzisława Najmrodzkiego zostawiłam sobie na sam koniec. Zafascynowała mnie jego postać, muszę przyznać. Jego niewiarygodne umiejętności wymykania się z obław, pościgów, aresztów i więzień sprawiły, że jego sprawą żyła cała Polska.Kim byli ci ludzie dla mnie? Przede wszystkim mieli w sobie mnóstwo kreatywności i bujną wyobraźnię za co można by ich podziwiać, ale nie zapominajmy, że większość z nich była bezwzględna. Książka analizuje zachowania oszustów i wskazuje nam podobieństwa u wspomnianych wyżej degeneratów. Podobne schematy działania i cechy charakteru pozwalają nam zauważyć jak łatwo można wpaść w sidła kłamstw. Na ich fortele nabierali się zwykli prości ludzie, ale również politycy. Działania milicji zostały ośmieszone wiele razy, co więcej wysoko postawieni urzędnicy uciekali się do niszczenia dokumentacji, aby uniknąć kompromitacji.Książka ta ma charakter popularnonaukowy, jednak opiera się na faktach. Styl pisania autora jest interesujący, miejscami możemy dostrzec elementy humoru (komentarze dotyczące naiwności ludzkiej). Utwór czyta się błyskawicznie i myślę, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Młodzi ludzie odkryją zaskakujące historie napisane przez życie, a starsi czytelnicy przypomną sobie afery jakimi żyła Polska.  


Komentarze

 1. Świetna recenzja! Powodzenia w prowadzeniu bloga :) Oczywiście obserwuje :D
  http://blogpelenksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję <3 Ja również zaobserwowałam ciebie :)

   Usuń
 2. Zapowiada się bardzo fajna książka! Obserwuje i zostaję na dłużej:D
  http://bookcaselover.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, jest to coś ciekawego, opowiedziane w lekki sposób. :)

   Usuń
 3. Książka raczej nie dla mnie, niestety kompletnie nie interesuje mnie taka tematyka, ale chyba właśnie znalazłam idealny prezent dla koleżanki, dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli koleżankę interesują tematy popularnonaukowe to będzie strzał w dziesiątkę :)

   Usuń
 4. Powodzenia w blogowaniu Kochana ♡

  goszaczyta.blogspot.com :) zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty