Misja: Encyklopedia - Arturo Perez-Reverte - wyd. Znak

Tytuł: Misja: Encyklopedia
Autor: Arturo Perez-Reverte
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2017

Misja: Encyklopedia to bardzo ciekawe dzieło. Ostatnio lubuję się w książkach, gdzie trwa walka dobra ze złem, gdzie znajdę spiski, intrygi, pojedynki i wyprawy. Jeżeli lubicie takie klimaty to jest to książka dla was. Jeśli chcecie wiedzieć co sądzę o tym tytule, zapraszam do przeczytania mojej opinii.


Hiszpania końca XVIII wieku. Bibliotekarz i admirał wyruszają w podróż z Madrytu do Paryża z tajną misją. Ich celem jest zdobycie słynnej francuskiej Encyklopedii. Dzieło to dla niektórych jest wyklęte i pełne herezji, potępione przez Kościół. Zawiera w sobie wiedzę dla nielicznych i podważa dotychczasowy porządek świata. Wyprawa akademików jest pełna pojedynków, spisków oraz intryg. Zmienia się w walkę światła z ciemnością. 

Fabuła i intryga powieści nie jest szczególnie zawiła. Książkę czytało się szybko i bardzo przyjemnie. Muszę przyznać, że jest to naprawdę wciągająca historia z której możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Mianowicie czytelnik może poznać kilka postaci historycznych, dowiemy się o zwyczajach panujących pod koniec XVIII wieku i przeczytać o opinii o naukach świata. Książka wydaje mi się odrobinę nudna, ale to zależy od tego czego się szuka i oczekuje od danego tytułu. Ciekawym elementem powieści jest narracja. Autor raz wciela się w osobę, która stara się odtworzyć działania bohaterów, a z drugiej strony opisuje pracę pisarza od kuchni oraz swój warsztat. Autor wspomina o swoich podróżach i z jakich dzieł korzystał, aby fabuła ruszyła do przodu.

Podsumowując. Jest to książka dobra, ciekawa, ale myślę, że nie przypadnie do gustu każdemu. Akcja nie jest porywająca, ale autor nadrabia innymi ciekawymi wątkami. Uważam, że Reverte ma na swoim koncie o wiele ciekwsze dzieła, które czyta się z większą przyjemnością. Dla fanów autora czas spędzony przy czytaniu Misji będzie bardzo przyjemny. 

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Znak.

Agnieszka

Komentarze

 1. Chyba to jednak nie jest mój klimat. Skoro to nie jest najlepsza książka tego autora, to zdecydowanie zacznę od czegoś lepszego. Co polecasz na pierwsze spotkanie z nim? :)

  Books and good tea - Borenium blog

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka chyba jednak nie dla mnie... :)

  zaczytana-aniaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Hiszpania - tak, historia tego kraju - również tak; ale jakoś nie przekonuje mnie ta książka i opinie o niej do przeczytania jej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak będziesz mieć kiedyś czas i sposobność żeby ją przeczytać to zrób to, bo może akurat ci się spodoba 😊

   Usuń
 4. Hm, to chyba nie do końca dla mnie... ;/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty