"Lirogon" Cecelia Ahern - wyd. Akurat

Tytuł: Lirogon
Tytuł oryginału: Lyrebird
Autor: Cecelia Ahern
Wydawnictwo: Akurat
Rok wydania: 2017 

Lirogon - czy sam tytuł nie wydaje się być intrygujący? Dla mnie owszem, dlatego sięgnęłam po ten tytuł. Jest to moja pierwsza styczność z twórczością pani Ahern i muszę wam powiedzieć, że miło się zaskoczyłam. Jeśli chcecie wiedzieć co myślę o tej książce, zapraszam do przeczytania krótkiej recenzji.


Wszystko się zmieniło. Muszę...zmieniać się ze zmianami.

Laura jest samotną, młodą kobietą. Mieszka w południowo-zachodniej Irlandii, w dziewiczym otoczeniu głębokiego lasu. Laura ma niezwykły dar. potrafi naśladować rozmaite dźwięki. Jeden zbieg okoliczności i kobieta staje się telewizyjną celebrytką. W tym samym czasie zupełnie niespodziewanie do jej życia wkracza miłość. Czy uczucie uchroni ją przed bezwzględnym światem i czyhającymi niebezpieczeństwami?

Uśmiecha się. Drzwi klatki znowu się otworzyły. A ona jest wolna.
  
 Zacznę najpierw od wyjaśnienia tytułu. Czym jest Lirogon? Otóż moi  kochani jest to ptak z rodziny wróblowych, który znany jest ze swoich zdolności naśladowania praktycznie każdego odgłosu, który usłyszał. Jeden osobnik może nauczyć się śpiewu od innych, ale także odgłosów mechanicznych takich jak: dźwięk piły łańcuchowej, czy alarm samochodu. 
Laura jest dziewczyną bardzo tajemniczą, nieśmiałą. Wychowana w lesie nie jest przyzwyczajona do zgiełku świata. Wyrwana ze swojego bezpiecznego środowiska, trafia prosto w centrum stada sępów, okrutnego świata showbiznesu. Kobieta przechodzi przemianę, możemy obserwować u niej  determinację i odwagę. Ufa jedynie Solomonowi. Wykreowani bohaterowie są bardzo ciekawi i wielowymiarowi, zwłaszcza niektóre postaci drugoplanowe. Akcja książki nie jest dynamiczna, toczy się pomału, ale nie nudzi czytelnika. Jedyne co mogę zarzucić autorce, to to, że szybko można było przewidzieć zdarzenia, które miały mieć miejsce. Wątek romansu jest napisany subtelnie, cała historia jest pełna miłości. I chociaż zdecydowanie nie jest to romans, raczej stawiałabym na literaturę obyczajową to jest bardzo ciekawa lektura.


Podsumowując. Na pewno jest to książka dla osób, które chcą spokojnej powieści z ciekawie przedstawioną główną bohaterką. Osoby, które szukają dynamicznej akcji nie będą zadowolone. Myślę, że jest to ciekawa propozycja od pani Ahern, zaciekawiła mnie i na pewno wkrótce sięgnę po inne tytuły jej autorstwa. 

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Akurat.

Agnieszka 

Komentarze

 1. Książka zapowiada się naprawdę fajnie i mam nadzieję przeczytać ją w najbliższym czasie!
  http://bookcaselover.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka brzmi bardzo dobrze. Czytałam już "Love Rosie" tej autorki, ale w przeciwieństwie do ekranizacji, niezbyt mi się podobała, może przez sposób przedstawienia w formie emaili.
  Na pewno postaram się po nią sięgnąć przy najbliższej okazji :)

  Pozdrawiam!
  http://sunreads.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty