"Historia pewnego małżeństwa" Geir Gulliksen - wyd. Czarna Owca

Tytuł: Historia pewnego małżeństwa
Tytuł oryginału: Historie om et ekteskap
Autor: Geir Gulliksen
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok wydania: 2017

Związki ludzi są fascynującym zjawiskiem. Obserwowanie jak rodzi się uczucie jest niesamowite, ale nie zapominajmy, że od miłości do nienawiści jeden krok. Oczywiście nie można generalizować, jednak czasami wystarczy drobna rzecz, mała sprzeczka i po miłości nie zostaje nawet ślad. Geir Gulliksen w swojej książce pokazał nam rozpad małżeństwa, wydawałoby się na pozór szczęśliwego. Jeżeli chcecie dowiedzieć się co sądzę na temat tej książki, to zapraszam do przeczytania krótkiej opinii.

Historia pewnego małżeństwa to opowieść, o nowoczesnym małżeństwie, w którym doszło do rozpadu. Mężczyzna próbuje zrozumieć co się stało, że ich miłość zniknęła. usiłuje spojrzeć na związek oczyma swojej małżonki. Roztrząsa każdy wspólnie spędzony rok. Stara się zobaczyć siebie, wyobraża sobie jak mogła widzieć go żona, co mogła przeżywać.

Ta książka dała mi do myślenia. Zaczęłam się zastanawiać nad miłością i instytucją małżeństwa. Wnioski do jakich doszłam są dość szokujące. Dlaczego? Otóż uświadomiłam sobie, że większość ludzi nie doznaje prawdziwej miłości, są jedynie zauroczeni. Często nie zauważają drugiej osoby, ponieważ na pierwszym miejscu stawiają siebie i swoje potrzeby. Brakuje rozmowy, która pozwoliłaby poznać oczekiwania jakie stawiamy wobec siebie nawzajem. Wszystko wydaje się być piękne i różowe, a jak zaczyna się coś psuć to większość (nie wszyscy) nie stara się tego naprawić, albo tylko stwarza pozory podjęcia próby ratowania małżeństwa. To zatrważające. Ludzie składając sobie przysięgę przed Bogiem, albo przed urzędnikiem ślubują trwać przy sobie mimo wszystko aż do śmierci, ale to tylko słowa, które łatwo można obrócić przeciwko partnerowi. W tej książce możemy obserwować jak dwoje bliskich ludzi stało się obcymi z dnia na dzień, a to wszystko przez słabość jednej ze stron. 

Czy polecam? Oczywiście. To bardzo ciekawa propozycja, która skierowana jest do dojrzałych czytelników. Temat poruszony w powieści nadaje się do dyskusji, ale i do zastanowienia się. Możemy dostrzec, że do tanga trzeba dwojga i wina zazwyczaj leży po środku. Myślę, że wrócę do tej lektury jeszcze wiele razy i za każdym razem odkryję w niej coś nowego.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu


Agnieszka

Komentarze

Popularne posty