"Luonto" Melissa Darwood - wyd. Filia

Tytuł: Luonto
Autor: Melissa Darwood
Wydawnictwo: Filia
Rok wydania: 2017

Luonto jest dla mnie wielkim zaskoczeniem. Twórczość tajemniczej Melissy Darwood jest dla mnie zaskoczeniem. Sięgając po tę książkę nie wiedziałam czego się spodziewać. Wiedziałam jedynie tyle ile można było wywnioskować po opisie. Jeżeli jesteście ciekawi co myślę o tej pozycji, to zapraszam do przeczytania mojej opinii.

Chloris jest siedemnastoletnią dziewczyną. Podczas przechadzki po lesie, dziewczyna znajduje się w epicentrum trzęsienia ziemi. Zostaje uratowana przez Homanila, który nosi imię Gratus. Chłopak zabiera Chloris do Luonto, świata, który można śmiało porównać do biblinej Arki Noego, świata, który nieskażony jest ludzką ręką, świata, w którym natura rządzi się swoimi prawami. Homanile przez większość czasu żyją pod ludzką postacią, jednak kiedy do głosu dochodzą silne emocje, przemieniają się w zwierzęta. Między Chloris i Gratusem zaczyna kiełkować uczucie, które jest zakazane. Jaką rolę mają do spełnienia Homanile? Czy związek Gratusa i Chloris ma jakikolwiek sens?

Luonto to książka, którą powinien przeczytać każdy. Dlaczego? Ponieważ niesie bardzo ważne przesłanie dla świata i dla ludzkości. Dbanie o przyrodę powinno  być wpajane od małego, żeby każde dziecko, nastolatek, dorosły i stary wiedział, że każdy nasz czyn niesie za sobą konsekwencje. Możliwe, że nie zobaczymy ich już teraz, ale nasze kolejne pokolenia będą musiały żyć z piętnem naszego nieodpowiedzialnego zachowania. Dzisiejszą opinię zaczęłam w bardzo nietypowy sposób, ale Luonto jest książką, która nawiązuje do przyrody i do dbania o nią bardzo mocno. Autorka stworzyła niesamowitą fabułę, na podstawie której bardzo chętnie obejrzałabym film. Akcja zaczyna się już od pierwszych stron nie pozwala czytelnikowi odłożyć lektury, nie zwalnia tempa i zaskakuje. I to dosłownie. Nic nie jest takie jak się wydawało. Melissa w swoim tytle porusza inny bardzo ważny i trudny temat. Niestety nie mogę powiedzieć co to, ponieważ mogłabym zdradzić zbyt wiele z fabuły, a nie chciałabym przez przypadek odebrać komuś radości z odkrywania historii. Bohaterowie, których poznajemy na łamach powieści są bardzo interesujący i wielowymiarowi. Chloris jest zbuntowaną nastolatką, która nie odnajduje się w świecie. Gratus to Homanil, który sprowadza zagrożone gatunki zwierząt do Luonto. Samo Luonto jest bardzo ciekawym miejscem. Może się nam kojarzyć z Arką, którą zbudował Noe. Homanile to kolejna rzecz, która mnie zaskoczyła. Bardzo spodobał mi się sposób w jaki autorka ich stworzyła, chociaż muszę przyznać, że kojarzą mi się odrobinę z Animagami z Harrego Pottera, ale to jedyne podobieństwo, które nasunęło mi się na myśl.

Czy polecam? Oczywiście. To rewelacyjna propozycja dla młodszej i starszej młodzieży. W dodatku jest to polska literatura, która według mnie prezentuje bardzo wysoki poziom. Sposób pisania i kreacji pani Darwood jest zaskakujący i naprawdę wciągający. Po przeczytaniu Luonto, nie mogłam przestać myśleć o tej pozycji przez długi czas. Zakończenie mnie zabiło. Dosłownie. Zapewniam wam, że jest to książka, która zostanie w waszych głowach przez długi czas. Skłoni was do refleksji, które mam nadzieję przyniosą owocne rezultaty i działanie.

Za egzemplarz do recenzji pięknie dziękuję autorce.

Agnieszka 

Komentarze

 1. To mnie zaciekawiłaś . Narazie mam zastój czytelniczy, z którym nie mogę sobie poradzić. Ale na jesień może sięgnę po tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O, brzmi ciekawie. Zapiszę! :) Ostatnio zaczęłam sięgać po polskich autorów.

  Pozdrawiam,
  http://pattzy-reads.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Pragnę (nie, to chyba nie jest za mocne słowo) poznać twórczość Melissy Darwood. Początkowo byłam zaciekawiona jedynie "Pryncypium", ale "Luonto" wydaje się równie ciekawe. Mam nadzieję wkrótce zapoznać się z książkami tej pani, bo wiele osób naprawdę je zachwala. :)

  Pozdrawiam serdecznie!
  Królowa Książek

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka jest wspaniała :D Przywróciła moją wiarę w polskich autorów <3

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 5. Już ostatnio bardzo mnie do niej zachęciłaś.. Mam w planach ją wkrótce kupić :)

  Pozdrawiam, maobmaze

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty