"Twoim śladem" A. Meredith Walters - wyd. YA

Tytuł: Twoim śladem
Tytuł oryginału: Lead Me Not
Autor: A. Meredith Walters
Wydawnictwo: YA!
Rok wydania: 2016

Twoim śladem to książka, która według mnie idealnie nadawałaby się na lekturę dla młodzieży. Ktoś zapyta dlaczego? Otóż obrazuje ona zachowanie człowieka uzależnionego od narkotyków i pokazuje zakazane uczucie i decyzje, które niosą konsekwencje.

Aubrey jest studentką psychologii na Uniwesytecie Longwood. Chce zostać terapeutką, aby pomagać ludziom, których być może można jeszcze uratować od śmierci. Kierują nią czysto egoistyczne pobudki. Dostaje szansę bycia koordynatorką w grupie uzależnień. Do grupy dołącza tajemniczy Maxx Demelo. Aubrey jest zafascynowana nowym członkiem, ale jej wewnętrzny system ostrzegawczy podpowiada jej że ten chłopak to chodząca katastrofa. Co wyniknie z ich znajomości?

Autorka pisząc tę książkę miała swego rodzaju bagaż doświadczeń (pracowała jako konsultant terapeutyczny do spraw uzależnionej i zmagającej się z problemami młodzieży). Dzięki temu opisane przez nią stadia uzależnienia są wiarygodne. Wykreowane postaci sprawiają, że można się z nimi utożsamiać. Aubrey i Maxx przedstawiają dwa skrajnie różne światy: ona przykładna uczennica z zadatkami na terapeutę; on: chłopak, który pogubił się w swoim życiu i wszedł na złą ścieżkę. Podoba mi się przedstawiony romantyzm, chociaż jest dość przewidywalny. Akcja książki jest dynamiczna i wciągająca. Daje do myślenia. Sądzę, że niesie ze sobą ważne przesłanie, które może otworzyć oczy młodzieży i ostrzec ich przed nierozsądnym zachowaniem. Pisząc nierozsądne zachowanie mam na myśli branie używek i innych substancji niedozwolonych. Uważam, że fabuła przedstawiona w tym tytule idealnie sprawdziłaby się jako lektura szkolna.

Czy polecam? Tak. To świetna pozycja dla młodzieży. Skłania do myślenia, a bohaterowie zostają z nami na dłużej, przypominając nam o historii. Myślę, że temat uzależnień jest zawsze dobrym powodem do napisania książki, ponieważ na swój sposób uświadamia młodych ludzi.

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu:

Agnieszka

Komentarze

Popularne posty